úvodní Novinky Test Lte antén


Test Lte antén

24.05.2017

 Nabídka Lte antén se již dostatečne zvětšila. Bylo možné v praxi otestovat více druhů antén. Test jednoznačně potvrdil že:

1) Jakákoliv lte anténa je lepší než žádná.

2) Umístění antény je stejně důležité jako samotná anténa.

3) Účinější antény jsou většinou větší (umístění držák,stožár).

Papírové předpoklady zisku antén se také  potvrdili (až na některé trochu nadhodnocené Polské vyjímky , výrobci Panorama Antennas a Poynting to asi nemájí zapotřebí a mají na svých webech velmi přesné měření) .

Všechy antény v testu byli s techologií lte mimo . To znamená , zdvojená anténa nebo dvě oddělené antény. Antény byli také širokopásmové ( rozsah 800-2600Mhz). Všechny antény byli osazeny konektory 2xSMA. Testovalo na síti O2 , T-Mobile BTS 800Mhz. Jedno místo 1,5km od BTS za teréními překážkamy (dům, stromy). Druhé místo - tři stejně vzdálené BTS cca 3km. Pro test byl využit mob.telefon Samsung S3 Lte který má vstupy pro anténu lte mimo a velmi podařený software NetMonster. Rychlost internetu se může lišit podle síly a kvality signálu, zatížení antény (BTS) i podle použité sim a tarifu. Jen pro zajímavost max .dosažená rychlost internetu na stejné anténě virtuál Gomobil s tarifem Na míru 6/3Mbps , T-Mobile Bez Kabelu 40/10Mbps  , O2 Základní tarif 1,5GB 60/30 Mbps.

všedipol ploutev

 

Na obou testovaných místech byl signál bez antény na mobilu samsung S3lte nebo modemu TP-Link velmi špatný nebo žádný. Větší  (směrovější ) a dražší antény mají lepší parametry (větší zisk) . V lokalitě křížení více signálů (BTS) se projevila výhoda směrových antén. Přesným nastavením směrové antény se dosáhlo lepších parametrů. Všesměrové antény mají výhodu menší velikosti s možností jednodušího umístění. Pokud je vysílač (BTS) blíž , rozdíli mezi anténami se zmenšují. 

 Foto používaný Samsung S3lte a signál bez antény

s3ltebez antény

 

Na stejném místě s anténou Panorama Antennas DMM-7-27-SMA 2m kabel . Zisk udávaný výrobcem 698 - 960 Mhz 2,5dbi 1710-2170Mhz 4dbi  Cena 999,- Kč. Anténa vybavená držáčky na postavení i zavěšení a přísavkou na sklo.

DMM7dmm7

 

Na vhodnějším místě z druhé strany domu a o dva metry víš na okně směrem k vysílači (BTS). Výsledek téměř ideální. Na tomto místě větší (ziskovější) a dražší anténa už moc na síle a kvalitě signálu nepřidá , ani rychlost internetu není větší. Modem TP-Link MR 200 uvnitř domu s vlastními anténami má signál "dvě čárky" max. rychlost internetu dow. 13 Mbps . S anténou Panorama Antennas DMM-7-27-SMA signál "čtyři čárky" rychlost dow. 40Mbps . To je max. rychlost na tarifu T-Mobile Bez kabelu Premium.

oknodmm na okně

 

Další antény jsou řazeny postupně podle dosaženého zisku (účinosti) na stejném, méně vhodném místě . ( Čím nižší číslo RSSI/RSRP tím lépe.)

 

Lte Mimo magnetická anténa . Délka kabelu 5m. Zisk udávaný výrobcem 9 dbi .Cena 890,-Kč vhodná na venkovní okenní parapet. Nenáročná na úmístění.

magnet diablodiablo 1

 

 Anténa Lte mimo ATK-LOG s 5m kabelem . Zisk udávaný výrobcem do 5dbi. Za 999,-Kč. Největší zklámání ze všech lte antén. Zisk dosáhl vždy maximálně hodnot menších antén i když při přesném směrování se anténa mírně zlepšovala . Za tu cenu to už asi lepší nebude.

dipoldipol 1

 

Cross Dipole Lte Mimo Omni  anténa s 5m kabelem. Zisk udávaný výrobcem 2,15dbi . Cena 1190,- .Malá šikovná všesměrová anténa , která se dá přidělat na zeď držák nebo stožár. 

proscan omniomni 1

 

 Dodatečně byli otestovány dvě antény Dipol ATK-LOG ALP LTE MIMO 5m kabel (na obrázku dole). Zisk  udávaný výrobcem do 9dbi. Za 1690,-Kč. Jedna anténa se dává svisle druhá  vodorovně . Tento systém umožnuje kompaktnější řešení ale pro zlepšení signálu se moc neosvědčuje.                                                                                             Na obrázku vlevo nahoře jsou dvě antény Proscan EC- LOG MiMo které se obě instalují svisle. Antény EC-LOG instalované svisle byli daleko účinnější ( nejlepší hodnoty v testu viz. popis níže )

dipol plast ploutevdipol plast ploutevdipol ploutev

 

Panorama Antennas WMM8G-7-27-5SP 5m kabel . Zisk udávaný výrobcem 698-960Mhz 6dbi 1710-2170Mhz 9dbi.  Cena 2290,- Kč. Nejlépe provedá anténa s kvalitním kabelem (ty tvrdé koax. kabely u  Polských antén , jsou někdy hrozné) s možností umístit na stojánek nebo třmenem na držák či stožár. Prostě zlatá střední cesta.

WMMG8wmmg 1

 

Poynting XPOOL-0002, 5m kabel .  Udavaný zisk výrobcem 698 -960 Mhz 8dbi 1710-2170Mhz 6,5dbi Cena 3990,-Kč .To nejlepší v oboru zatím kraluje univerzálně ve všech měřeních na jakékoliv pásmu a na jakékoliv místě

 poyntingpoy 1

 

EC - log Lte Mimo (dvě samostatné antény) ,10m kabel . Udávaný zisk výrobcem 12dbi . Cena 1890,-Kč.  Velké překvapení Polské novinky .V některých místech při lepším nasměrování dosáhly tyto dvě antény lepších parametrů než poynting XPOOL -0002. Výhodou antén je také dlouhý  kabel 10m . Jen na stožáru nebo držáku zaberou více místa . Osvědčili se nejvíc asi 40-50cm od sebe a obě vertikálně (speciální držák).

mimo ec logec

»zpět do archivu novinek