úvodní Novinky Přehled domácích ( pevných) lte modemů /routerů


Přehled domácích ( pevných) lte modemů /routerů

07.07.2018

Už nějakou dobu jsou na Českém trhu volně prodejné (ne jen přes operátory) lte modemy/routery od různých značek ( TP-Link , Huawei ,ZTE ,Asus ,D-Link ,Zyxel ,NetGear ,Alcatel ,AVM ,TELTONIKA, Conel atd.). Tady je přehled těch nejzajímavějších.

Zdá se že nížší cenovou kategorii si zatím ovládl TP-Link se svými modely. Mají dobrou výbavu a dobře si poradí se sim kartou nejen od Českých operátorů .TP-Link MR-200 také využívá O2 ke svému tarifu . Základní TP-Link TL-MR6400 je pro běžného uživatele bohatě dostačující ,  TP Link Archer MR-200 přidavá zdvojenou wifi, a TP-Link Archer MR400 má ještě na víc vzdálenou podporu přes Android nebo iOS .Bohužel aktuálně modemy TP-Link nemají podporu externí antény. Antény jsou napevno.

 tpTP

 

 

Přes operátory (O2,T-Mobile, Vodafone) se prodávají převážně modemy/routery od firmy Huawei a něco málo od firem Alcatel a ZTE.  Nejrozšířenější modely jsou Huawei B-525 ,B-310,B-315,B-890, B3000. Výhodou těchto modemů je příznivá cena při bazarovém prodeji a  české menu , ale zároveň tato "česká" úprava přináší omezení některých funkcí modemu jako je například podpora externí antény. Do modemu se také často musí zadat APN jiného operátora a nejlépe nemít PIN na sim kartě .

B525

 

Nejvyšší kategorií jsou tzv. profesionální modemy (TELTONIKA, CONEL ,SmartFlex,Robustel atd) . Které se převážně využívají pro B2B aplikace. Jako jsou kamerové systémy , mobilní systémy ,dohledová centra. Prostě vše čemu se dnes říká internet věcí. Velmi oblíbený je modem/router TELTONIKA RUT 950 který má výjmečnou výbavu za velmi dobrou cenu. 

950950 m

Má nejen externí lte antény ale i externí wifi antény, slot na dvě sim karty 4xLAN/1xWAN a spoustu možností nastavení s velkou firmwarovou podporou.

 

 Zvláštní kategorií jsou outdorové venkovní modemy/routery. Kde momentálně vládne HUAWEI B2338-168 . Operátoři modem dodávají k pevným tarifům . Modem je už možné zakoupit i samostatně . Při použití nové sim je nutné zadat APN příslušného operátora .  Výhoda je konstrukce modemu v anténě a následný router se propojuje kabelem LAN který má rozhodně menší ztráty než 50 ohmový koax. kabel .

B2338hu

Modem by měl jako první mít možnost agregovat (spojit) více lte pásem a tím i zvýšit rychlost internetu. Nabídka pásem je opravdu velká . Zatím takových míst pro využití mnoho není.

»zpět do archivu novinek