úvodní Novinky Porovnání LTE modemů/routerů


Porovnání LTE modemů/routerů

01.01.2017

Na Českém trhu se objevily nové lte modemy/routery od firmy TP-Link (Archer M200 /AC750 a TL -MR6400). Rozhodl jsem se je porovnat s konkurencí kterou zastupuje většinou firma Huawei (Huawei B310, B525,B315,E5180 ) . Bohužel na konci roku 2018 přišel TP-Link s novou úpravou svých modemů kde jsou antény lte mimo napevno , není tedy možné použít externí antény. TP-link ztrácí tedy svojí výhodu. Podle vyjádření zastoupení firmy TP-Link se mají objevit verze V4 které mají mít opět podporu externí antény. Zatím není znám termín kdy to bude. Pokud modemy V4 budou na Českém trhu, budeme vás informovat. Externí anténu lze tedy opět použít jen u modemů Huawei (B310,B315,B525) po přepnutí v menu modemu již funguje externí anténa bez problémů.

Dlouho vládla na trhu lte modemů značka Huawei , která dodávala většinu modemů/routerů upravených pro České operátory . Pokusy v podobě D-Link DWR-921 nebo Zixel LTE 3301 nebyli moc povedené . Konkurencí byla snad jen firma ZTE která ale trh opustila . Po vlastní softwarové úpravě Huawei na modemech B310,B315,B525 postupně opravil chybu (DC zkrat) na vstupu externích antén u všech modemů. Je ale nutné v menu modemu nastavit podporu externí antény . Převážně chce využívat stolní (velký) LTE modem/router ten, kdo není v dosahu jiné sítě ( wifi,ADSL,Kabel) a to je na odlehlých místech se slabím signálem i pro lte . Proto se vždy hodí externí anténa. Ne nadarmo operátoři dodávájí k tarifům na doma outdoor modemy Huawei kde je modem umístěn ve venkovní (externí) anténě aby byl zajištěn stabilní signál lte. Podpora externí antény u modemů TP-Link MR6400,MR200 (starý typ nebo nová verze V4 ) funguje automaticky (není potřeba nic přepínat v menu modemu jako je tomu u Huawei ,B310,B315,B525). Součástí modemů TP-Link jsou dokonce dvě malé externí Lte antény. Bohužel od nových modelů (podzim 2018) ztrácí TP-Link možnost podpory externí antény .(modemy mají antény napevno)  Větší venkovní Lte anténu ale nikdy nahradit  nemohou. Pokud by TP-Link zachoval u svých modemů podporu externí antény byl by jednoznačným výtězem testu   

Test modemů probíhal na síti LTE 800Mhz T-Mobile vzdálenost od vysílače BTS cca 1,5km v údolí za lesem + ( kvalitní izolace domu) . Z pochopitelných důvodů pak měli problém modemy bez podpory externí antény. Všechny modemy si sim kartu načetli bez  problémů (nebylo nutné nastavení APN) . Ještě nikdy jsem se nesetkal s tím že by byli modemy od operátorů  blokovány. Využíval jsem kartu Vodafone Turbo internet a karta fungovala kdekoliv a v jakémkoliv zařízení (mobilní telefon,tablet, modem). Nyní využívám sim kartu od T-Mobile s tarifem Internet bez drátu Premium a funguje v jakémkoliv Lte zařízení (mobil, tablet ,modem). 

Nyní už ale k samotnému porovnání modemů/routerů. Řazeno od nejlepšího k nejhoršímu podle výbavy a podle mých subjektivních zkušeností. Testování je zaměřeno na podporu externí antény, vybavení routeru (Wifi,LAN) a stabilitu provozu.

HUAWEI B525 (T-Mobile)

Dobře vybavený modem (4xLAN) s českým menu od operátora . Podporuje bez problémů i karty od jiného operátora. Podpora externí antény ( přes menu modemu).

 

+ Dobrá výbava 4xLAN Wifi

+ České menu

- Cena

 

 

 TP-Link Archer 200 . Bohužel od nové úpravy modemů podzim 2018 modemy nemají podporu externí antény. Díky podpoře externí antény je na tom aktuálně lépe Huawei B-525.

 AR 200

 + Dobrá výbava

 + 4xLAN/1xWAN 

 + Dvoupásmová wifi síť 2,4 a 5Ghz ,

 + Rozsáhlé nastavení routeru  wifi atd.

 + Pouze starý tip (obrázek vlevo) s podporou externí antény,možnost odšroubovat vnitřní antény a použít venkovní externí anténu

 - Chybí české menu

 -  Aktuální modely V3 od podzimu 2018 (obrázek vpravo) jsou bez podpory externí antény. Mají vnitřní antény napevno.

 

Huawei B-310 (Vodafone). Oproti routeru TP-link má menší výbavu ale pro mnoho uživatelů to postačí. Podpora externí antény . Která se hodí ve zhoršených podmínkách příjmu lte (kvalitní izolace domu) Jednoznačná volba v poměru výkon cena.

  

 B310 kryt

 

+ České menu od operátora

 

+ Dobrá cena ( jen v případě akce, výprodeje, bazar)

 

+ Podpora externí antény ( - nutné přepnout v menu modemu)

 

- Menší výbava ( pouze jeden LAN port)

 

- Wifi jen 2,4 (Chybí wifi 5Ghz)

 

- Menší možnosti nastavení funkcí routeru

 

 TP-Link TL-MR6400 . Modem/router z vnějšku těžko rozeznatelný od Archer 200 jen z menší wifi výbavou. 

AR 200

+ Dobrý poměr výkon cena . Dobrá výbava 4 xLAN

+ Wifi 2,4 i 5Ghz

+ Pouze stará verze (obrázek v pravo) s podporou externí antény .Malé antény se dají odšroubovat a použít externí anténa.

Aktuální modely V3 od podzimu 2018 jsou bez podpory externí antény. Obrázek vlevo . Mají vnitřní antény napevno.

- Proti Archer 200 slabší wifi, jen dvě interní wifi antény

 

- Menší možnosti nastavení funkcí routeru 

 

Modem/router Huawei B-315 od operátora O2 fungoval s kartou T-mobile bez problémů . Podpora externí antény až s aktuálním software.

 B315 kryt

+ 4xLAN port 1xWAN

- Podpora externí antény (nový soft. by to měl vyřešit ) . 

- Wifi jen 2,4Ghz  ( Chybí wifi 5Ghz)

- Menší možnosti nastavení funkcí routeruJednoznačně nejhorší z testovaných je modem/router  Huawei E5180 který T-mobile dodává s tarifem Internet bez drátu. Modem při testování fungoval jen u okna směrem k vysílači (BTS) v interiéru rychle ztrácel signál (snížená rychlost internetu) až vypadl úplně.

e5180 test

+ Snad jen české obslužné menu

- nemá podporu externí antény , úplně chybí konektory (Na Polském trhu je Huawei E5180 s konektory 2xTS9 pro externí anténu)

- Pouze jeden LAN port

- Méně možností nastavení samotného routeru. 

- Modem se z počátku choval nestabilně (Výpadky automaticky přechod na EDGE). To bylo pravděpobně zapříčiněno počátečními chybami v síti T-Mobile ne samotným modemem.

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

»zpět do archivu novinek