úvodní Novinky Porovnání LTE modemů/routerů


Porovnání LTE modemů/routerů

01.01.2017

Na Českém trhu se objevily nové lte modemy/routery od firmy TP-Link (Archer M200 /AC750 a TL -MR6400). Rozhodl jsem se je porovnat s konkurencí kterou zastupuje většinou firma Huawei (Huawei B310,B315,E5180 ) ,ale také samostatný router od firmy Dovado (Dovado Tiny).

Dlouho vládla na trhu lte modemů značka Huawei , která dodávala většinu modemů/routerů upravených pro české operátory . Pokusy v podobě D-Link DWR-921 nebo Zixel LTE 3301 nebyli moc povedené . Konkurencí byla snad jen firma ZTE která ale trh opustila . (asi nemohla konkurovat cenou). Pak je tu ještě kombinace usb modemu (Huawei,ZTE) a routeru ( např. DOVADO Tiny) , která rychlostí a stabilitou (podporou externí antény) mohla konkurovat  Huawei (B593 , B3000,B890, nově pak B315,B310). Operátoři po vlastní softwarové úpravě modemů ale dost často omezí některé funkce. Například podporu externí antény . Odnesl to tak  první Huawei B-593,B3000,B315 i E5180. Převážně chce využívat stolní (velký) LTE modem/router ten, kdo není v dosahu jiné sítě ( wifi,ADSL,Kabel) a to je na odlehlých místech se slabím signálem i pro lte . Proto se vždy hodí externí anténa.  Podpora externí antény u nových modemů TP-Link funguje automaticky (není potřeba nic přepínat v menu modemu jako je tomu u Huawei B3000-22,B310,B315). Součástí modemů TP-Link jsou dokonce dvě malé externí Lte antény. Větší venkovní Lte anténu ale nahradit nemohou.

Test modemů probíhal na síti LTE 800Mhz T-Mobile vzdálenost od vysílače BTS cca 1,5km v údolí za lesem + ( kvalitní izolace domu) . Z pochopitelných důvodů pak měli problém modemy bez podpory externí antény. Všechny modemy si sim kartu načetli bez  problémů (nebylo nutné nastavení APN) . Ještě nikdy jsem se nesetkal s tím že by byli modemy ale i karty od operátorů  blokovány. Využíval jsem kartu Vodafone Turbo internet a karta fungovala kdekoliv a v jakémkoliv zařízení (mobilní telefon,tablet, modem). Nyní využívám sim kartu od T-Mobile s tarifem Internet bez drátu Premium a funguje v jakémkoliv Lte zařízení (mobil, tablet ,modem). 

Nyní už ale k samotnému porovnání modemů/routerů. Řazeno od nejlepšího k nejhoršímu podle výbavy a podle mých subjektivních zkušeností. Testování je zaměřeno na podporu externí antény, vybavení routeru (Wifi,LAN) a stabilitu provozu.

Nejvíc se mi osvědčil TP-Link Archer 200 .

 AR 200AR-M200

 + Podpora externí antény 

 + 4xLAN/1xWAN 

 + Dvoupásmová wifi síť 2,4 a 5Ghz ,

 + Rozsáhlé nastavení routeru  wifi atd.

 -  Cena

 -  Proti routeru DOVADO chybí jednoduší obsluha  a například dokonalá regulace  wifi viz.DOVADO Tiny) 


Druhý je router Dovado Tiny

TinyDovado reg.

Jedná se pouze o router proto je nutné připojit Lte usb modem např. (Huawei E3372 s podporou externí antény).

Má opravdu největší možnosti v nastavení a přece jen o něco intuitivnější nastavení .

Wifi 2,4 i 5Ghz . Příkladná je možnost omezení rychlosti jedné /veřejné/ wifi sítě od 1-11Mbps druhá wifi síť zůstává neomezená .

- Obsahuje však je dva LAN/WAN porty.

- Nutné investovat do usb modemu , navíc propojovací usb kabel (+ ale může se hodit jako prodloužení externí antény)

 

 

Třetí TP-Link TL-MR6400 . Modem/router z vnějšku těžko rozeznatelný od Archer 200 jen z menší wifi výbavou.

AR-M200AR 200

+ Dobrý poměr výkon cena

+ Nechybí podpora externí Lte antény

+ Wifi 2,4 i 5Ghz

- Proti Archer 200 slabší wifi, jen dvě interní wifi antény

 

Pak  již s odstupem Huawei B-310. Který má menší výbavu routeru jak oproti Dovadu tak TP-linku . 

 

 B310 kryt

+ České menu od operátora

+ Dobrá cena ( jen v případě akce, výprodeje, bazar)

+ Podpora externí antény ( - nutné přepnout v menu modemu)

- Menší výbava ( pouze jeden LAN port)

- Wifi jen 2,4 (Chybí wifi 5Ghz)

- Menší možnosti nastavení funkcí routeru 

 

Modem/router Huawei B-315 od operátora O2 fungoval s kartou T-mobile bez problémů . Jen podpora externí antény není dokonalá snad s novým software to bude lepší.

 B315 kryt

+ 4xLAN port 1xWAN

- Podpora externí antény (nový soft. by to měl řešit , aktuálně bohužel podpora externích antén i po novém soft. nebyla funkční . Stejná situace jako byla u Huawei B-593 ...)

- Wifi jen 2,4Ghz  ( Chybí wifi 5Ghz)

- Menší možnosti nastavení funkcí routeru


Jednoznačně nejhorší z testovaných je modem/router  Huawei E5180 který T-mobile dodává s tarifem Internet bez drátu. Modem při testování fungoval jen u okna směrem k vysílači (BTS) v interiéru rychle ztrácel signál (snížená rychlost internetu) až vypadl úplně.

e5180 test

+ Snad jen české obslužné menu

- nemá podporu externí antény , úplně chybí konektory (Na Polském trhu je Huawei E5180 s konektory 2xTS9 pro externí anténu)

- Pouze jeden LAN port

- Méně možností nastavení samotného routeru. 

- Modem se z počátku choval nestabilně (Výpadky automaticky přechod na EDGE). To bylo pravděpobně zapříčiněno počátečními chybami v síti T-Mobile ne samotným modemem.

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

»zpět do archivu novinek