úvodní Novinky O2 a Nordic Telekom představili Lte Advanced " 5G "Internet


O2 a Nordic Telekom představili Lte Advanced " 5G "Internet

02.10.2018

K opravdovému nasazení 5G je ještě hodně daleko , nejsou ještě stanoveny ani parametry aukce 700Mhz , kde by se měli nové sítě 5G využít. Vybudování nové sítě také nějaký rok potrvá.

Operátor Nordic Telecom už 1. října 2018 chce spustit něco, čemu říká první 5G internet na doma. Je to výsledek aukce kmitočtů 3,7Ghz z roku 2017, kde Nordic, dříve známý jako Air Telecom, investoval 406 milionů korun. Počátkem letošního roku pak spustil pilotní provoz .

O2 tedy v Kolíně prozatím zprovoznilo síť, o které říká, že nabízí rychlosti připojení, jakou nabídne právě 5G .Do komerčního provozu operátor spustil technologii LTE Advanced Pro označovanou také jako 4,5G. Teoreticky může nabídnout rychlost až 1 Gb/s.

Nordic nabídne První internet 5G na doma ve dvou verzích – Nordic 5G a Nordic 5G Plus. U první verze při měsíční ceně 395,- korun počítá s rychlostí downloadu 40 Mb/s a uploadem 4 Mb/s. Dražší verze za 555,- korun měsíčně nabídne 100 a 10 Mb/sSpolečnost uvádí, že internet nemá mít datová omezení (FUP), nabídne možnost bez smluvních závazků nebo objednávku online. Internet není určený pro mobilní telefony, ale jako „pevné“ připojení, které lze dostat i tam, kde tradiční VDSL nebo optika chybí. Nordic tomu říká „Fiber Like Experience“.„Nordic 5G“ je prozatím k dispozici ve Vinoři a Dobříši. Do konce roku má být k dispozici stovka lokalit.

 Rychlého bezdrátového " 5G" internetu od O2  mohou využít domácnosti například z Olomoucka, Pardubicka, Budějovicka či Kutnohorska.  Za tarif Internet Optimal HD (20/2Mb/s) si operátor i při připojení pomocí 5G technologie naúčtuje standardně 499,- korun, za Internet Aktiv HD(50/5Mb/s) pak 549,- korun. U v současnosti nejvyššího dostupného tarifu pro 5G technologii, tedy u Internetu Premium HD (100/10 Mb/s) za 649,- korun měsíčně nicméně operátor na prvních šest měsíců poskytne stokorunovou slevu, vyjde tedy na stejnou částku jako nižší Aktiv HD (50/5 Mb/s). Nejvyšší tarif Internet Ultra HD s rychlostí až 250/25 Mb/s se tedy nové možnosti připojení, dočká až příští rok.

Pro využívání služby "5G interne na doma je nutné pořídit vnitřní modem nebo venkovní anténu v místech se slabším signálem. O konkrétním řešení rozhodne technik. V případě modemu je nutné počítat ještě s investicí ve výši 1 499 Kč, venkovní anténa je o další dva tisíce dražší. Začátkem příštího roku nicméně operátor uvede i možnost jejich pořízení na splátky bez navýšení.

 Oba operátoři O2 i Nordic Telecom na frekvencích 410-430 MHz (dříve CDMA) převádí na Lte . Tyto frekvence budou pravděpodobně viužity jen pro profesionální řešení internetu věcí (IoT,M2M)

 

»zpět do archivu novinek