úvodní Novinky Aukce 3,7 GHz skončila, nový operátoři jsou ve hře.


Aukce 3,7 GHz skončila, nový operátoři jsou ve hře.

11.07.2017

  • Aukce kmitočtů v pásmu 3,7 GHz vynesla 1,015 miliardy korun, sedminásobek vyvolávací ceny.
  • V soutěži uspěli mobilní operátoři O2 a Vodafone a další zájemci Nordic Telecom a PODA.
  • T-Mobile kvůli vysoké ceně odstoupil.
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) oznámil, že práva k využívání rádiových kmitočtů v pásmu 3600 – 3800 MHz pro vysokorychlostní datové sítě si vedle O2 a Vodafonu vydražili ještě dva nováčci: Nordic Telecom 5G a PODA. Nordic Telecom nyní obhospodařuje sítě U:fona (později Air Telecomu) a nabízí i hlasové služby jako virtuální operátor, stejně tak PODA, jejíž klíčový byznys nyní tvoří poskytování internetu a televize.

Největší příděl kmitočtů v nové datové síti získá mobilní operátor Nordic Telecom. ČTÚ rozděloval celkem pět balíčků kmitočtů - každý se vydražil za shodnou cenu 203 milionů korun. Nordic se přihlásil hned o dva příděly, takže za ně zaplatil přes 400 milionů. "Spolu s naším finančním partnerem J&T Private Equity Group nyní plánujeme výstavbu moderní sítě s cílem nabídnout kvalitní vysokorychlostní internetové připojení a další služby na území České republiky," řekl HN šéf Nordic Telecomu Dočkálek.

Jeho firma v J&T, za níž stojí třeba miliardář Patrik Tkáč, získává silného finančního partnera. Nordic ale zatím nesdělil, jak výrazně mu svými penězi bude J&T vypomáhat. Už dříve ale zástupci společnosti HN řekli, že mají zájem vstoupit na trh lokálních poskytovatelů internetu.

Právě nově vydražená síť má být náhradou za wi-fi připojení, které se nejčastěji prosazuje ve venkovských oblastech. Kvůli svým technologickým vlastnostem se ovšem nehodí k šíření mobilního signálu. Proto se od dražby neočekává, že by změnila postavení na trhu mobilních operátorů, kde dlouhodobě vládne trojice T-Mobile, O2 a Vodafone.

T-Mobile přestal podle svého sdělení dražit kmitočty kvůli nepřiměřeně vysoké ceně nabízeného spektra a podmínkám aukce, které by operátora donutily vybudovat síť FWA, kterou už nyní vlastní a provozuje na jiných kmitočtech. Podmínkou aukce pro dražitele je využití frekvenčního spektra pro vybudování sítě na technologii FWA a pokrytí ČR touto sítí v rozsahu 40 procent malých obcí do 5000 obyvatel, respektive 45 procent středně velkých obcí do 10 000 obyvatel.

„T-Mobile však tuto technologii letos spustil na jiných frekvencích, investuje do jejího rozvoje a úspěšně ji nabízí svým zákazníkům jako službu Pevný internet vzduchem s rychlostí připojení až 100 Mb/s,“ uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Vedle T-Mobilu frekvence nevydražila ještě firma Suntel Net

»zpět do archivu novinek