úvodní LTE v praxi Porovnání Lte tarifů pro dům a kancelář


Porovnání Lte tarifů pro dům a kancelář

Technologie LTE má řadu předností, a jednou z nich je i možnost posloužit jako určitá náhražka pevného připojení. Alespoň tam, kde žádné pevné připojení k dispozici není. A to buď ve formě ryze stacionárního připojení (bez možnosti přemisťování koncového zařízení), nebo jako tzv. nomadické připojení, kdy koncové zařízené můžete přemisťovat a používat kde chcete (ale není určeno k používání „za pohybu“, během přemisťování).

Kromě vhodného pokrytí jsou nutnou podmínkou pro něco takového i vhodné tarify. Říkejme jim pracovně třeba „stacionární datové tarify“ a pojďme se podívat, jaké tarify tohoto typu nabízí trojice našich mobilních operátorů s vlastní sítí. 

 

První přehled

Je třeba rozlišit variantu s úvazkem na dva roky a bez úvazku. Jako obvykle platí, že když se upíšete, budete mít lepší podmínky. U T-Mobilu a Vodafonu můžete mít v takovém případě modem za zvýhodněnou cenu a navíc na splátky, takže vás nezruinuje počáteční investice do hardwaru. Pokud se uvážete na dva roky, platí následující:

  • T-Mobile: modem Huawei E5180 za 1 Kč, zbytek ve 23 měsíčních splátkách po 100 Kč. Cena tarifu (40 GB) činí 499 Kč měsíčně + 100,- Kč za modem. Rychlost až 40 Mb/s, po FUP 16 kb/s. Dokup dat po překročení FUP: 10 GB za 200 Kč. Nebo (20GB) za  399,- Kč měsíčně + 100,-Kč za modem Rychlost až 20 Mb/s
  • Vodafone: modem  Huawei B310 za 1 Kč, zbytek ve 24 měsíčních splátkách po 100 Kč. Cena tarifu (30 GB) činí 449 Kč měsíčně. Rychlost až 8/4 Mb/s, po FUP 256 kb/s (od 24 do 6 hod. bez omezení rychlosti). Dokup dat po překročení FUP: nelze
  • O2: modem  Huawei B315 za 2376 Kč , nebo ve 24 měsíčních  splátkách po 99 Kč. Cena tarifu (30 GB) činí 399/499 Kč měsíčně (platí sleva 100 Kč pro uživatele tarifu Free nebo [kůl]). Rychlost download až 20/ 2 Mb/s, po FUP 256 kb/s. Dokup dat po překročení FUP: nelze
       O2 T-Mobile Vodafone             
Cena za měsíc se závazkem    499 Kč                 499 Kč                   449 Kč  
Cena za měsíc bez závazku    749 Kč 499 Kč 554 Kč  
Datový limit    30 GB 40 GB 30 GB  
Rychlost    20/2 Mb/s 40/5 Mb/s 8/4 Mb/s  
Rychlost po vyčerpání limitu   64/64 kb/s  16/16 kb/s 256/256 kb/s

V případě, že se úvazku na dva roky chcete vyhnout, cena za svobodu je následující:

  • T-Mobile: modem za plnou cenu 3 451 Kč (cena na splátky 2 301 Kč)
  • Vodafone: modem za plnou cenu 4 377 Kč (cena na splátky 2 401 Kč), tarif dražší o 105 Kč měsíčně
  • O2: tarif dražší o 258 Kč měsíčně

Jak moc jsou tarify stacionární?

SIM karty rozdávané k tarifům jsou určeny pouze pro data; volání ani SMS na nich nejsou aktivní. Karty jsou navíc vázané na modem, takže je nelze používat v mobilu nebo tabletu pro levné připojení. A přestože operátoři doporučují použití na doma i chatu, s modemem byste cestovat neměli. Operátoři předpokládají stacionární použití a v podmínkách tvrdí, že cestování s modemem může být důvodem pro ukončení služeb. A vynucené ukončení služby rovná se pokuta, tj. zaplacení pětiny paušálů zbývající do ukončení závazku.

O2

Změna umístění je možná, ale musí ji O2 schválit. To lze využít ale jen pro stěhování. Kvůli cestování na víkend asi povolení vyřizovat nebudete. Tarify je možné užívat pouze prostřednictvím modemu ZTE MF283/Huawei B593 trvale umístěného v rámci jedné lokality. Změna umístění modemu musí být schválena O2. Změna umístění modemu bez souhlasu O2 a užívání služby prostřednictvím nepovoleného koncového zařízení je považována za zneužití služby a O2 je v takovém případě oprávněna účastníkovi službu ukončit. [Zdroj]

T-Mobile

Dříve si stacionární použití vymínil v podmínkách: Tarif je určen pro využívání na jednom místě a není povoleno/dovoleno ho přenášet/využívat na více místech. Dnes už tam takovou klauzuli nemá, a proto by mělo být teoreticky možné s modemem cestovat.[Zdroj]

Oživeno: Cestování je už povoleno, potvrdila nám to tisková mluvčí T-Mobilu

 

 

Vodafone

Na webu píše Jeden modem domů, na chatu nebo do kanceláře , obchodní podmínky to ovšem vylučují.

3. Datový tarif „Připojení bez kabelu“ je určen pro zákazníky Vodafone, kteří jsou vybaveni zvláštní SIM kartou určenou pro službu „Připojení bez kabelu“ a zároveň i modemem určeným pro službu „Připojení bez kabelu“. Tarif je určen pro stacionární použití.

11. V případě, že datový provoz způsobený jedním zákazníkem ohrožuje integritu služeb sítě Vodafone, vyhrazuje si společnost Vodafone možnost přerušit či omezit poskytování této služby takovému zákazníkovi. V případě, že zákazník využívá datový tarif „Připojení bez kabelu +“ v rozporu s článkem 3 těchto Podmínek, vyhrazuje si společnost Vodafone možnost přerušit poskytování této služby takovému zákazníkovi. [Zdroj]

Chytrý FUP podrobně

O2

Neomezeně lze surfovat v tzv. bílé zóně (HTTP, HTTPS). Limit 30 GB se aplikuje na šedou (VPN), hnědou (FTP, streaming videa, VoIP) a černou zónu (P2P). Po vyčerpání limitu klesne rychlost na zoufalých 64/64 kb/s (jen u hnědé a černé zóny samozřejmě).

T-Mobile

Neomezeně lze surfovat na webu (HTTP), mimo limit je i e-mail a sociální sítě. Limit 30 GB se aplikuje na audio i video streaming, konferenční služby, hry, VoIP, MoIP, FTP, VPN, P2P, cloudová úložiště a všechny ostatní služby a protokoly. Po překročení limitu klesne rychlost na nepoužitelných 16/16 kb/s. T-Mobile jako jediný prodává i dodatečný datový balíček: 10 GB za 200 Kč.

Vodafone

Neomezeně lze surfovat na webu a sociálních sítích (HTTP i HTTPS), lze používat VoIP (SIP, Skype atd.), e-mail (POP3, SMTP i IMAP) a také IM sítě (ICQ, WhatsApp, IRC atd.). Limit 30 GB se aplikuje na cloudová úložiště (Google Drive, Box atd.), P2P (torrenty, DC++, eDonkey), video streaming (Youtube, Vimeo, RSTP, IPTV), hry (Xbox Live apod.) plus aplikace a protokoly pro zabezpečení síťové komunikace (např. IKE, IPSEC, SSL). Po překročení limitu klesne rychlost na použitelných 256/265 kb/s. O 0:00 do 6:00 je surfování bez omezení.

 

Veřejná a statická IP adresa

Až na Vodafone nabízejí všichni operátoři statickou veřejnou IP adresu. To se může hodit těm, kteří doma provozují vlastní server, na který chtějí vzdáleně přistupovat. U O2 stojí aktivace statické adresy 599 Kč a měsíční paušál je 254 Kč. T-Mobile si účtuje 604 Kč za aktivaci a 180 Kč jako měsíční paušál.

 

Jaký je závěr?

Popisované nabídky „stacionárních datových tarifů“ podle očekávání nejde nějak jednoduše seřadit od nejméně výhodné po nejvíce výhodnou. Protože se v určitých kritériích liší . Včetně toho, co zde nebylo popisováno – a to kvalitou pokrytí a celkovou kapacitou sítě toho kterého operátora. A tak si každý potenciální zájemce musí zvážit sám, co mu bude nejlépe vyhovovat.

Operátoři své tarify postupně upravují . Poslední úprava od O2 1.6.2015 ( Optimal Air). Ceny , datové limity a rychlosti se postupně přiblížili. Chytrý datový režim také používají všichni tři . ( K omezení rychlosti po dosažení FUPu ale nedojde, při prohlížení webu, práci s e-maily apod. ) 

Nelze čekat žádné velké změny pokud (i přes upozornění od čtú) velká trojka nepustí ( za reálných velkobchodních podmínek) do svých lte sítí virtuální operátory.