úvodní LTE v praxi Testy u nás Porovnání LTE antén a LTE modemů


Porovnání LTE antén a LTE modemů

 

Měl jsem možnost porovnat vlastnosti dvou Lte modemů a dvou Lte antén na síti Lte v Karlových Varech a blízském okolí. Bohužel žádný s modemů neukazuje sílu signálu v -db . Proto jen orientační měření rychlosti.

Konkrétně USB modem HUAWEI E398 a modem router HUAWEI B593 (ve kterém byl nahrán nový software pro Skandinávské země,který umožní připojení externí antény).

Externí antény obě provedení Lte Mimo. Univerzální rozsah pásma 800- 2600 Mhz. I když konstručně (tvarově) odlišné.

Anténa č.1 od výrobce Panorama antennas  WMMG-7-275-SP . Doporučuje německý Vodafone (odkaz zde) . Provedení plastová krabice 15x15 cm + šikovný stojánek na postavení + kovový třmen pro uchycení na stožár.

pan ant

 

Anténa č.2 Anténa LTE MIMO ATK-LOG LTE Mimo . Provedení tip Yagi délka 50cm. Uchycení třmen na stožár.

dipol mimo

Obecně pro příjem jakéhokoliv vysílání platí že anténa má být umístěna směrem na vysílač. Je důležité si dopředu zjistit kterým směrem je nejbližší vysílač ( BTS ) a tam nasměrovat anténu. Jednoznačně se nám opět potrdilo že příjmové vlastnosti usb modemů (Huawei,ZTE) jsou daleko lepší než  u modemu router Huawei B593 a to jak bez antény tak s anténou .  Modem  Huawei B593 navíc bez /skandinávského/ softwaru externí anténu vůbec nepodporuje. Tomu odpovídají i nešikovně utopené konektory Sma pro připojení antény. Obrázek dole ukazuje již nový soft. Menu externí anténa připojena. 

Huawei 593 ant

Dole obrázek. Stejné místo. Externí anténa odpojena. Modem fuguje na interní anténu .

Huawei 593 bez antény

 

První místo pro testování jsme zvolili (Mezirolí na kopci . Nově postavené domy přes řadu stromů je vydět na Starou Roli a K.Vary)  cca 4km vzdušnou čarou od vysílače (BTS) Okružní 6 Stará Role. Podle mapy Vodafone na toto místo signál Lte nedosahuje. Již při prvním testování s usb modemem ZTE MF821 a malou externí anténou Panorama antennas DMM-7-27-2TS9 jsme signál Lte na tomto místě měli. Usb modem Huawei E398 bez antény ( nastavena preference pouze lte) nic nenaladil. Hláška /Zařízení vyhledává jen síť LTE.Takovou síť se nedaří vyhledat/. Po připojení externí antény Panorama antennas WMMG-7-275-SP. Hláška / Vodafone CZ LTE ,signál dvě čárky / rychlost obrázek dole. 

m1

Po připojení antény Dipol LTE Mimo . Signál  (tři čárky). Naměřená rychlost.

m3 

Modem Huawei B593 na tomto místě neměl signál Lte ani s ani bez externí antény .

 

 

 

Druhé místo centrum Karlových Varů ulice Poděbradská. Tady chodí všecho s anténou i bez. Nejlépe usb stick Huawei E398 externí anténa Panorama antennas WMMG-7-275-SP. Rychlost obrázek dole.

m4

 

 

 

 

Místo třetí zapadní strana Karlových Varů na parkovišti u Globusu. Usb stick Huawei E398 externí anténa Panorama antennas WMMG-7-275-SP. Rychlost obrázek dole.

m6

 

 

Po připojení antény Dipol LTE Mimo . Naměřená rychlost.

m5

 

 

Usb stick Huawei E398 bez externí anténym2

 

Stejné místo modem Huawei B593 bez externí antény.

modem593 globus

Huawei B593 s externí anténou.

h593 ext.ant globus

 

Test potvrdil že hardware (modemy,antény,routry,smartphony) jsou důležitou součástí sítě LTE , ale operátoři je moc neřeší. Nabídka jediného (ne moc povedeného domácího modemu huawei B593) to mu odpovídá. Tento modem opravdu funguje na externí anténu až po přehrátí software. Při použití vhodné antény jasně ukazuje indikace led přímo na  modemu (viz obrázek nahoře) . Snad se brzo na trhu objeví více Lte modemů.

  Při výběru usb stick LTE modemu je už situace lepší. Příjmové vlastnosti usb sticků (i bez externí antény) jsou lepší než u modemu Huawei B593. Odpovídá to jejich využívaní pro mobilní příjem . Je tu možnost rozšířit je pro domácí využití pomoci routeru (TP link,Asus atd.) . Nikdo kompatabilitu usb Lte sticků od českých operátorů s těmito routery ale netestoval.

Antény jsou vždy závislé na dané lokalitě a na jejich umístění.

 Anténa Dipol Lte Yagi je vhodnější na vzdálenější příjem. Umístění na stožár . Nejlépe s přímím výhledem na vysílač (BTS).

Anténa  WMMG-7-275-SP od firmy Panorama antennas má variabilnější použití. Na stojáku se dá umístit kamkoliv , nejlépe na vnitřním i vnějším okením parapetu. Díky přiloženému třmenu ji lze použít i na stožár. Při použití této antény jsme dosahovali vždy vyších rychlostí jak downlod tak upload. A to na jakémkoliv místě. Jak na volném prostoru tak v kryté zástavbě. 

Účinnost antén se ještě více projeví po zpuštění signálu Lte na 800Mhz. Ale to až po aukci. Už aby to bylo.